Ako vybrať bezpečnostné dvere

Rozmýšľate nad výmenou bezpečnostných dverí ale neviete na čo sa pri výbere dverí zamerať ? Na trhu je naozaj široký výber bezpečnostných dverí, no niektoré sa len tvária ako bezpečnostné ... Preto sme si pre Vás pripravili pár rád na čo si dávať pozor pri výbere bezpečnostných dverí poprípade na čo sa máte u predajcov dverí pýtať.

Dôveryhodnosť predajcu

Pred samotným výberom dverí si overte predajcu dverí. Zamerajte sa na nasledovné:

 • Má predajca kamennú pobočku ?
  To či predajca disponuje kamennou pobočkou je naozaj dôležité. Na kamennej pobočke dvere priamo vidíte, môžete si vybrať typ dverí, povrchovú úpravu dverí poprípade si vybrať dverné doplnky. Kamenná pobočka je aj určitou zárukou solídnosti firmy. Ak budete mať nejaký problém s dvermi poprípade budete chcieť niečo vymeniť či nastaviť, vždy budete vedieť kam ísť.
  Nikdy nekupujte bezpečnostné dvere od podomového predajcu, takýto predajca len namontuje dvere a v prípade problému o ňom už nikdy viac nebudete počuť.
 • Má predajca oprávnenie na montáž ?
  Od každého predajcu si pred kúpou bezpečnostných dverí pýtajte licenciu Technickej služby, ktorá oprávňuje firmu na montáž bezpečnostných dverí. Žiadna zdieľaná licencia neexistuje. Veľa firiem, ktoré ponúkajú „akože bezpečnostné dvere“ vám ukáže len licenciu výrobcu bezpečnostných dverí, ktorý vám ale montáž nevykoná. Každá montážna firma musí vlastniť svoju licenciu Technickej služby, ktorá zaručuje, že daná firma je oprávnená na montáž, že je bezúhonná a preverená. Licenciu technickej služby vydáva Ministerstvo vnútra SR.
 • Vyberte si firmu z Vášho okolia
  Pri kúpe dverí je dobré sa obrátiť na firmu, ktorá je priamo vo Vašom okolí. Predídete tak problémom pri záručnom a pozáručnom servise, prípadne ak budete potrebovať služby núdzového otvorenia dverí pri zabuchnutí.

Predajom a montážou dverí to nekončí

Na trhu je veľa firiem, ktoré montujú bezpečnostné dvere, no servis dverí ako záručný či pozáručný servis neponúkajú pretože sa im to finančne neoplatí (zväčša u podomových predajcov). Pýtajte sa na rozsah služieb. Ponúka firma pozáručný servis alebo len záručný ? Ak firma ponúka len záručný servis a dvere sa vám pokazia po uplynutí 2 ročnej záruky, čo spravíte ? Na koho sa obrátite ? Ponúka firma núdzové otváranie zabuchnutých dverí ? Vie firma zabezpečiť napr. výmenu zámku či dverných doplnkov priamo u klienta aj po uplynutí záručnej doby ?

Toto všetko sú dôležité otázky na ktoré sa treba zamerať. Ak kúpite dvere od podomového predajcu či garážovej firmy bez licencie, verte, že pri prvom probléme dajú od Vás ruky preč. Väčšina firiem, ktoré montujú „akože bezpečnostné dvere“ nezabezpečuje ani zákonný servis a verte, že žiadna firma Vám Čínske či Poľské „akože bezpečnostné“ dvere servisovať nemôže a nebude.

Bezpečnostná trieda dverí

Pri výbere bezpečnostných dverí je dôležitá bezpečnostná trieda dverí. Ak hľadáte bezpečnostné dvere na byt, voľte minimálne 3. bezpečnostnú triedu (napr. Fornox AK200/3 alebo AK230/3).
Ak uvažujete nad výmenou vchodových dverí a nehľadáte strikne bezpečnostné dvere, ale chcete kvalitné dvere, ktoré vám vydržia celú generáciu a ktoré zabezpečia odhlučnenie bytu ako i tepelnú izoláciu, poobzerajte sa po bezpečnostnej triede 1 alebo 2 (napr. bezpečnostné dvere FORNOX VS či FORNOX AK230/2).

Takéto dvere poskytujú základnú bezpečnosť no zároveň byt odhlučnia a prinesú tepelné odizolovanie bytu od chodby.

Požiarna odolnosť dverí

Protipožiarna odolnosť dverí sa zo zákona vyžaduje pri novostavbách. Na protipožiarnu odolnosť dverí je dobré myslieť aj pri výmene starých dverí za nové. Vždy voľte protipožiarnu odolnosť dverí minimálne 30. minút. O tom, či sú dvere skutočne protipožiarne si vyžiadajte certifikát ohňovzdornosti.
V našej ponuke nájdete protipožiarne dvere certifikované v II. (Fornox AK230/2, PROFIL BCD2/4) a v III. (Fornox AK230/3, PROFIL 2/9, PROFIL 2/5) bezpečnostnej triede.

Bezpečnostná zárubňa dverí

Pri výmene dverí za bezpečnostné dvere je vždy nutné vymeniť i zárubňu (dverný rám). Bezpečnostná zárubňa je oceľovej konštrukcie, má zosilnené časti pre čapy dverí a je zaliata betónom (prípadne celá zamurovaná).
Pri bezpečnostných dverách nie je možné bezpečnostnú zárubňu pripevniť do steny skrutkami a zapenovať PUR penou ako pri montáži okien. Ak vám firma bude tvrdiť, že predáva bezpečnostné dvere no montáž prevádzajú na PUR penu, verte, že o bezpečnostné dvere určite nejde.
Len betónom vyplnená zárubňa poskytuje požadovanú pevnosť a takúto zárubňu nie je možné roztiahnuť. O tom či firma, zárubňu zalieva betónom alebo len zapení PUR penou hovorí aj čas montáže. Ak vám firma bude tvrdiť, že montáž ich „bezpečnostných“ dverí trvá len 2,5 hodiny, zárubňu vám určite zapenujú = nejde o bezpečnostné dvere ale ide o „akože bezpečnostné dvere“ z Poľska či Číny.

Hmotnosť dverí

Tento údaj síce nič nevypovedá o kvalite či bezpečnosti ale je to jeden zo spôsobov ako odlíšiť lacné „akože bezpečnostné dvere“ z Poľska a Číny od kvalitných oceľových dverí zo Slovenska. Kvalitné bezpečnostné dvere, vyrobené z oceľových plechov sú naozaj ťažké (vážia 50-60kg a viac).

Poľské a Čínske akože bezpečnostné dvere sú vyrábané z ľahkých plechov pofidérneho zloženia, ktoré sú veľmi ľahké (do 15kg). Vďaka veľmi tenkému plechu a chýbajúcim oceľovým výstužiam je dvere jednoduché poškodiť a preniknúť do vnútra aj za pomoci otváraču na plechovky.

 

Cena bezpečnostných dverí

Cena je dôležitý indikátor pri výbere bezpečnostných dverí. Ak vám bude niekto tvrdiť, že má v ponuke bezpečnostné dvere do 400€ môžete si byť 100% istý, že nejde o bezpečnostné dvere ale o Poľské či Čínske napodobneniny. Kvalitné dvere majú 2 oceľové platne, oceľový rám a oceľové výstuže (pozdĺžne a priečne), preto aj ich cena nemôže byť 400€. Kvalitné bezpečnostné dvere, ktoré majú všetky certifikáty stoja od 1100€ vyššie.

Nakoľko dvere nie sú položka, ktorú by ste kupovali každé 2-3 roky, oplatí sa investovať do drahších dverí, ktoré vám vydržia celú generáciu. Máme zákazníkov, ktoré majú naše bezpečnostné dvere namontované viac ako 20 rokov a stále sú plne funkčné.

Dizajn bezpečnostných dverí

Pri bezpečnostných dverách je samozrejme dôležitý i dizajn samotných dverí. Vždy požadujte laminátových povrch dverí, ktorý je odolný voči poškriabaniu a je ľahký na údržbu.
Fóliované dvere sú síce lacnejšie no fólia sa po určitej dobe začne z dverí odcerovať, preto vždy požadujte dvere v úprave laminát. Každý seriózny výrobca a predajca dverí má takúto úpravu už v základnej výbave dverí.

 

 

Na našich stránkach nájdete množstvo rád a informácií o bezpečnostných dverách, ktoré by Vám mali pomôcť pri výbere tých správnych bezpečnostných dvier. Ak aj napriek tomu potrebujete pomoc pri rozhodovaní, neváhajte nás kontaktovať !

V našej ponuke máme Slovenské bezpečnostné dvere PROFIL a FORNOX .

Slovenské Bezpečnostné-protipožiarne dvere Fornox AK230/3 sú certifikované v 3. bezpečnostnej triede podľa EN 1627 – RC3 a ...
Slovenské Bezpečnostné dvere Fornox AK200/3 sú certifikované v 3. bezpečnostnej triede podľa EN 1627 – RC3. Bezpečnostné dvere...
Slovenské Bezpečnostné-protipožiarne dvere Fornox AK230/2 sú certifikované v 2. bezpečnostnej triede podľa EN 1627 – RC2 a ...
Slovenské Bezpečnostné dvere Fornox AK100/3 PLUS sú certifikované v 3. bezpečnostnej triede podľa EN 1627 – RC3 a ...
Slovenské Bezpečnostné dvere Fornox AK100/3 sú certifikované v 3. bezpečnostnej triede podľa EN 1627 – RC3 a taktiež...
Slovenské bezpečnostné dvere Fornox AK100/2 PLUS sú certifikované v II. bezpečnostnej triede podľa EN 1627. Bezpečnostné...
Slovenské bezpečnostné dvere Fornox AK100/2 sú certifikované v II. bezpečnostnej triede podľa EN 1627. Bezpečnostné dvere AK100/2 sú...
Exteriérové vchodové bezpečnostné dvere Fornox RD200/3 sú 17-bodové bezpečnostné dvere oceľovej konštrukcie, ktorá je tvorená 2 oceľovými...

Naši partneri