Prečo nekupovať lacné dvere

Nie sú dvere ako dvere... staré známe porekadlo v ktorom je kus pravdy. Ak ste sa rozhodli vymeniť vaše staré dvere za nové a zároveň chcete ušetriť nejaké peniaze, tieto rady budú práve pre vás.

Rozmýšľate nad výmenou vchodových dverí ? Chcete kvalitné bezpečnostné dvere no nechcete minúť moc peňazí ? Hovoríte si, že ste v letáku videli reklamu na bezpečnostné dvere za 400€ tak prečo by ste mali dať viac ?

Ak vám niekto ponúka „bezpečnostné“ dvere za 400€ verte, že nejde o bezpečnostné dvere. Na náš trh sa dostali akože bezpečnostné dvere, ktoré prehlasujú, že sú bezpečnostné. Predajcovia takýchto dverí sa oháňajú certifikátmi v angličtine alebo poľštine, no niekedy vám dokonca predložia certifikát od bezpečnostnej vložky alebo kovania a tvrdia, že dvere sú certifikované v takej triede ako je cyl. vložka, čo je samozrejme hlúposť.

Nenechajte sa oklamať. Vždy sa predajcu pýtajte kde sa dané dvere vyrábajú. Požadujte platné certifikáty. Nebojte sa porovnať certifikát, ktorý vám predložil predajca s typovým označením dverí.

Lacné „bezpečnostné“ dvere zväčša zákazníkov oklamú dizajnom dverí (zväčša mohutný dizajn s plechovým lesklým povrchom). Skúste sa ale predajcu spýtať na konštrukciu dverí. Je konštrukcia tvorená tenkým hliníkovým plechom alebo je tvorená z kvalitnej ocele ? Je medzi platňami voština (papierová výplň) alebo sú dvere tvorené oceľovou výstužou + protipožiarnou výplňou ?

Lacné „bezpečnostné“ dvere je možné, vďaka slabej konštrukcii a nekvalitnému prevedeniu dverí otvoriť aj otváračom na plechovky. V Poľských a Čínskych „akože bezpečnostných dverách“ používajú tenké plechy s voštinovou (papierovou) výplňou. To či ide o nekvalitné dvere, ktoré sa tvária ako bezpečnostné zistíte aj podľa váhy samotných dverí. Kvalitné oceľové dvere vážia 50-60kg, tie Poľské a Čínske vážia 15-20kg.

Ďalej sa nezabudnite pýtať na priebeh montáže. Ak vám firma povie, že montáž zrealizuje za 2 hodiny, verte, že o bezpečnostné dvere nejde. Montáž bezpečnostných dverí trvá výrazne dlhšie. Bezpečnostné dvere sa musia zaliať/vyplniť betónom, kvôli odolnosti voči roztiahnutiu zárubne. Ak vám firma zárubňu pripevní o šróby a vyplní PUR penou, nikdy nepôjde o bezpečnostné dvere.

Na čo si treba dať pozor

Ako sú dvere upevnené k zárubni ? Ak sú dvere klasicky zavesené na pántoch, je možná ľahká výmena dverí v prípade ich pokazenia. Ak sú dvere prišróbované k zárubni, ďalšia výmena dverí nie je možná. Takéto pripevnenie dverí k zárubni nie je typizované v EU. Nové dvere s takýmto typom zavesenia budete hľadať márne. Budete nútení osloviť firmu, ktorá vám dvere predala a môžete len dúfať, či vám vôbec zdvihnú telefón.

Dverné doplnky dverí – lacné Čínske a Poľské „bezpečnostné“ dvere nemajú typizované rozmery cyl. vložiek. V prípade zalomenia alebo strate kľúča budete mať celkom problém nájsť v obchode rozmer vložky, ktorý vám bude pasovať.

Servis dverí  - firmy, ktoré ponúkajú „akože bezpečnostné dvere“ zväčšia rýchlo predajú veľký počet dverí a následne sa stiahnu z trhu. V prípade problému sa nikam nedovoláte. Najčastejšie sa na lacných dverách kazí uzamykací mechanizmus alebo sa odtrhne dverný pánt. Nájsť firmu na vyservisovanie takýchto dverí je zväčša problém a je nutná kompletná výmena dverí.

V neposlednom rade ide o samotnú bezpečnosť takýchto dverí. Aj keď takéto dvere klamú zákazníkov pekným dizajnom s bezpečnosťou nemajú nič spoločné. Menili sme už veľa lacných „bezpečnostných“ dverí, ktoré boli prekonané.

Na bezpečnosti sa neoplatí šetriť. Kvalitné, certifikované bezpečnostné dvere sa cenovo pohybujú od 1100€ (set zahŕňa bezpečnostné dvere, bezpečnostné zárubne, dverné doplnky a montáž)

Výhody kvalitných bezpečnostných dverí:

  • Oceľová konštrukcia s oceľovými výstužami
  • Protipožiarna výplň dverí
  • Odhlučnenie dverí už od 37db
  • Typizované dverné doplnky
  • Záručný a plný pozáručný servis
  • Kvalitné bezpečnostné dvere vydržia celú generáciu
  • V prípade problému sa máte na koho obrátiť

A v neposlednom rade ide o bezpečnosť. Nie je horšie ako keď prídete domov a zistíte, že bol niekto cudzí vo vašom byte a prehrabával sa vo vašich veciach. Na bezpečnostných dverách sa naozaj neoplatí šetriť. Kvalitné bezpečnostné dvere vydržia celú generáciu bez potreby akéhokoľvek menenia.   

  

Naši partneri